Necil Kazım Akses

Necil Kazım Akses. Türk Beşleri'nin en genç üyesi olan Necil K?zım Akses, İstanbul'da doğdu.

Responsive image
YAZAR
Olcay Kolçak
DOSYA BOYUTU
6,95 MB
YAYIN TARIHI
2006
DIL
Türkçe
ISBN
9789752820876

Necil Kazım Akses harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Olcay Kolçak. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Olcay Kolçak'den Necil Kazım Akses kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Necil Kâzım Akses, çağdaş Türk müziğinin Türk beşleri olarak adlandırılan A.Adnan Saygun, Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, H.Ferit Alnar ve Necil Kâzım Akses ilhamını halk müziğimizden alan birbirinden güzel eserleri ile Çağdaş Türk Müziği Ekolü'nün öncüleri oldular. Türk beşlerinin her birinin çalışmaları ve tuttuğu yollar birbirini bütünlüyordu. Ancak Türk müziğinin çok seslilik anlayışı ve teknikleri ile yeniden yaratılması tutkusu onların hareket noktasıydı. İşte bu anlamda ve ruhta tek bir nefes gibi birleşiyorlardı. Yetiştirdikleri öğrencileri de onların çizdiği yolda kararlı adımlarla yürüyerek Atatürk'ün müzik devrimini kesintisiz günümüze kadar ulaştırmayı başardılar...Akses kendine has beste tarzında tonal, politonal ve oniki ton sistemi gibi çağdaş öğeleri kullandı. Folklorun yanı sıra divan müziği ile de ilgilendi. Bu müziğin ilhamı ile pek çok eser yarattı. Konservatuar öğretmenliği sürecinde değerli besteciler yetiştirdi. Müdürlüğü sırasında da konservatuarı çağdaş bir düzeye ulaştırdı. Bütün bu çalışmalar arasında büyük boyutlu eserler yarattı. Operaları, senfonileri, oda müziği eserleri ile sonsuza kadar unutulmayacak olan büyük besteci Necil Kâzım Akses Cumhuriyetin ak sesidir. 1971 yılında ilk defa verilen Devlet Sanatçılığı unvanı alanlar arasında bulunan besteci 1981'de Atatürk Sanat Armağanı, 1985'te de profesör unvanı ile onurlandırıldı.Necil Kâzım Akses sizlerle.(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 159Baskı Yılı: 2006Dili: TürkçeYayınevi: Kastaş Yayınları 


Bu sayfada siz kıymetli www.arabuloku.com takipçileri için necil kazım aksesin hayatı, necil kazım aksesin kısa hayat hikayesi, necil kazım akses hakkında bilgi hazırladık. Yeter ki siz okuyun.