YAZAR
Şamil Öçal
DOSYA BOYUTU
1,47 MB
YAYIN TARIHI
2013
DIL
Türkçe
ISBN
9789753559522

Bir Kışladan Medreseye kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Kışladan Medreseye kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap Şamil Öçal tarafından yazılmıştır.


Gerek felsefi konulardaki yetkinliğine, ve gerekse felsefenin konularıyla ilgili yazdığı eserlerin çokluğuna bakılacak olursa Kemalpaşazâde gerçek anlamda bir filozoftur. Dahası "Osmanlı bilginleri arasında felsefe ile uğraşan bilginler var mıdır?" sorusuna verilen karşılıkta, örnek olarak gösterilebilecek kimselerden oluşacak listenin en başlarında yeralmayı hak eden bir isimdir. Düşünce tarihi bakımından bir dönemin düşünsel karakteristiklerini tespit edebilmek için, o dönemde yaşayan ilmî şahsiyetlerin vücûda getirdiği eserlerin çeşitli yönleriyle incelenmesi gerekir. İşte Kemalpaşazâde XV ve XVI. yüzyıllarda yaşamış ve çeşitli bilim dallarına ait 230 civarında eseri bulunan bir ilim adamıdır. Fatih dönemi devlet adamlarından Kemal Paşa'nın torunudur ve bu sebeple İbn Kemal olarak da bilinir.Edirne Kadılığı, Anadolu Kazaskerliği görevlerinde bulunmuş, Kânûnî döneminde de Zembilli Ali Efendi'den sonra şeyhülislâmlık makamına oturmuştur. Bu eserde amaçlanan şey; Osmanlı ilim zihniyetinin ve kendinden önce başlayan bir İslâm düşüncesi geleneğinin yetiştirmesi bilginlerden birisi olan Kemalpaşazâde'nin felsefe ve kelâm alanındaki görüşlerini ortaya koymak suretiyle, İslâm düşüncesinin kendi içine kıvrıldığı/kapandığı bir dönemde kendi sistematiğindeki eksikleri gidermek için ortaya koyduğu çabalarda ne derece başarılı olduğunu görmek isteyenlere, bu dönemin zihnî yapısını çözmek isteyenlere ya da düşünce tarihimizde felsefenin nasıl bir yer edindiğini merak edenlere yardımcı olmaktan ibarettir.(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 628Baskı Yılı: 2013Dili: TürkçeYayınevi: İz Yayıncılık 


Şamil Öçal - Kışladan Medreseye Yazarın Kışladan Medreseye kitabı ve tüm kitapları kolnkutuphane'de! Avrupalı kitapseverlerin buluşma noktası kolnkutuphane.de.